Skip to main content

Raziskave nosilcev ljudsko-kulturnih pojavov

Opis


Osnovno izhodišče projekta je spoznanje, da so poleg raziskav ljudske duhovne in spontane kulture, izjemnega pomena tudi raziskave nosilcev te kulture (ustvarjalci, poustvarjalci, poslušalci, gledalci), zato je za folkloristiko že dolgo važno vprašanje medsebojnega razmerja posameznika in družbenih skupin ter celotne etnije. Težišče projekta bo v osvetlitvi vloge nosilca-informatorja v posameznih kulturnih okoljih, preučitev njegovega socialnega statusa, specifičnega ustvarjalnega in pustvarjalnega nazorja oziroma njegovega estetskega obzorja, na kakšen način izbira folklorne prvine in kako jih vključuje v svoje družbeno in kulturno okolje. Za samo izvedbo raziskave bo vzpostavljen celovit informacijski sistem informatorjev-nosilcev, ki bo omogočil znanstvenikom dostop do pomembnih informacij o nosilcih. Ta sistem bo del t. i. digitalnega arhiva GNI, ki bo s sodobno metapodatkovno zasnovo temeljil na ustaljenih folklorističnih opisih gradiva in bo povezal lokalne metapodatkovne sheme na polja referenčnega modela CIDOC CRM. 

Projekt bo temeljil na že pridobljenem in arhiviranem gradivu, kot so ustno izročilo znanstvenikov in raziskovalcev, rokopisne zbirke (iz arhiva GNI), terenski zapisniki, beležke (iz arhiva GNI), zvočni posnetki (iz arhiva GNI), vizualni materiali (fotografije, super 8 in video iz arhiva GNI) in ostale publikacije. Na podlagi tega gradiva in osnovnih znanstvenih izhodišč bo sledil naslednjim ciljem: A: nadgradnja in optimizacija dela informacijskega sistema Digitalnega arhiva GNI, namenjenega informatorjem; aplikacija mednarodno sprejetega referenčnega modela in ISO standarda CIDOC CRM na podatkovni model informacijskega sistema Digitalnega arhiva GNI in uporaba ostalih standardov za prenos informacij, integracija v nacionalne in mednarodne mreže digitalnih zbirk in arhivov ostalih znanstvenoraziskovalnih inštitucij na podlagi CIDOC CRM, ter s tem možnost interdisciplinarnih študij kulturne dediščine in izmenjava informacij. B. raziskati vlogo in pomen ustvarjalcev in poustvarjalcev v določeni skupnosti ali skupini ali na določenem ozemlju, preučevanja in analize o tem, kako je od vrednotenja nosilcev samih in drugih odvisno njihovo ustvarjanje, prilagajanje, sprejemanje in obnašanje; ugotoviti, kako je družbeni status posameznika (premoženjski, poklicni) vplival na ustvarjanje in percepcijo pesemskega izročila, kako ga je spodbujal ali zaviral; v kolikšni meri vpliva na spreminjanje dejavnosti ljudske glasbe (repertoar, udeležba po spolu, estetski vidik, zasedbe ...) posameznik in ta kot del skupnosti. Projekt bo spremljal in analiziral kontinuiteto in transformacijo tradicije v različnih družbenih kontekstih (v posameznih obredih in šegah), kjer je imel nosilec še posebno pomembno vlogo pri prenosu folklornih pojavov v kolektivno tradicijsko prakso. Raziskave bodo sledile posebnim metodološkim prijemom (intervju, observacija, genetično-strukturalna, historično-sociološka in komparativna metoda) ter s posebnim načinom računalniške obdelave gradiva, kot so specifikacija podatkovnega modela o informatorjih, optimizacija uporabe informacijskega sistema z izgradnjo tezavra in uporabo geslovnikov ter slovarjev za informatorje; aplikacija referenčnega modela CIDOC CRM. 

Podrobne etnomuzikološke, tekstološke, etnološke in etnokoreološke analize na terenu pridobljenega gradiva različnih nosilcev ljudske duhovne kulture, njegova sistemizacija in digitalizacija v temeljni strukturi informacijskega sistema, bodo omogočile pridobiti nove podobe nosilcev ljudske kulture in razkrile njihovo mnogo bolj pomembno vlogo, kot so jim jo pripisovali preteklih folklorističnih in etnoloških raziskavah. 


Raziskovalni projekt

Raziskovalna področja
Dokumentalistika, informacijska znanost, bibliotekarstvo, arhivistika H100
Narodopisje H400