Ples kot nesnovna kulturna dediščina: Novi modeli omogočanja participativnih plesnih dogodkov
Vodja projekta na ZRC
Dr. Rebeka Kunej-
Naslov v izvirniku
Dance as ICH: New models of facilitating participatory dance events
-
Kratica
Dance - ICH
Sodelavci
Dr. Drago Kunej, Mag. Anja Serec Hodžar, Dr. Ana Vrtovec Beno-
ID oznaka
Project 101056200 — Dance - ICH
-
Trajanje projekta
1. junij 2022–30. november 2025 -
Vodilni partner
-
Finančni vir
Evropska unija, program Ustvarjalna Evropa (sofinancer)
ARIS
Partnerji
The Museums of Southern Trøndelag (MiST) , CEMPER, Centre for Music and Performing Arts Heritage in Flanders , Slovenski etnografski muzej (SEM) , ASTRA National Museum Complex , The Hellenic Folklore Research Centre (HFRC) - Academy of Athens , The National and Kapodistrian University of Athens (NKUA) , The Hungarian Open Air Museum (Szabadtéri Néprajzi Múzeum)
Med letoma 2022 do 2025 bo devet partnerjev iz šestih držav v sklopu projekta raziskovalo plesno izročilo kot nesnovno kulturno dediščino in povezave med plesnimi skupnostmi, muzeji, dediščinskimi inštitucijami in javnostjo.
S projektom želimo povečati zavedanje in širiti znanja o plesu kot nesnovni kulturni dediščini, tako v muzejih kot v strokovnih in laičnih krogih. Ples bomo obravnavali kot sodobno prakso ter vzpostavili nove in prenovljene modele vključujočih oblik plesa kot soustvarjalnega procesa na pobudo dediščinskih skupnosti.
Namen projekta je razvoj inovativnih metod, procesov in prostorov za vključujoče oblike plesnega izročila kot nesnovne kulturne dediščine 21. stoletja. S tem želimo sprožiti nove načine delovanja in razmišljanja o delovanju na področju nesnovne kulturne dediščine ter razmisliti o vlogi raziskovalcev, kustosov in drugih strokovnjakov ter o načinih umeščanja plesne dediščine v muzeje in v druga javna kulturna prizorišča.
Pri vzpostavljanju trajnostnih metod za zagotovitev, da se bodo prihodnje generacije počutile povezane z evropsko kulturno dediščino s poudarkom na pristopu od spodaj navzgor, ima ključno vlogo inovativnost. Plesna dediščina kliče po novih pristopih, kjer bodo v ospredju nosilci dediščine in njihov pogled na prezentiranje njihovega plesnega izročila.
Glasbenonarodopisni inštitut ZRC SAZU, ki sodeluje pri tem projektu, se ukvarja z zgodovinskimi in sodobnimi vidiki glasbenega in plesnega izročila v Sloveniji. Raziskovalci GNI ZRC SAZU bodo spoznavali in sodelovali z lokalno skupnostjo z namenom ozaveščanja in pomena ohranjanja njihovega plesnega izročila. Namen študijskega dela je posredovati glasbeno in plesno dediščino lokalne skupnosti, ki jo hrani arhiv GNI ter jo »vrniti« na teren kot pomemben identifikator kraja in časa. Cilj projekta je predstaviti pomembnost nesnovne kulturne dediščine, navezati stike z nosilci dediščine in vzbuditi zanimanje za dediščino, shranjeno v arhivu GNI.
Povezava na spletno stran projekta: https://www.dancingaslivingheritage.eu/