Skip to main content

Naša, vaša, njihova, nikogaršnja? Dediščina večkulturnih območij

Vabilo k oddaji povzetkov in člankov za objavo v konferenčnih publikacijah
Datum objave: 16. januar 2025

Datum posveta: 10.6. - 14.6.2025

Kraj: ZRC SAZU, Ljubljana, Slovenija

Opcijsko: celodnevna brezplačna ekskurzija na Kočevsko (12.6.2025)

Rok za oddajo povzetkov: 10. februar 2025

Glasbenonarodopisni inštitut ZRC SAZU vabi k oddaji povzetkov za udeležbo na mednarodni konferenci Ours, Yours, Theirs, No One's? Heritage of Multicultural Areas.

Posvet je namenjen osvetlitvi vloge in razumevanja dediščine in dediščinjenja obmejnih območjih, kjer (je) tradicionalno prihaja(lo) do stikov različnih kultur in jezikov. Dediščino obravnavamo v širokem smislu, kot načine, kako skupnosti in posamezniki razumejo, uporabljajo, vrednotijo in osmišljujejo preteklost. Odgovoriti želimo na vprašanje, kako so dediščinske procese  zaznamovale politično-zgodovinske razmere: zlasti spremembe političnih meja (npr. po prvi in drugi svetovni vojni), vzpon populizmov, demografske spremembe npr. zaradi transferjev prebivalstva pa tudi »trki« različnih interpretacij preteklosti in spominov.

Zlasti so zaželeni prispevki, ki:

  • Osvetljujejo procese, ki so pripeljali do težav z dediščino in razlikovanj v razumevanju in interpretacijah dediščine ter ponujajo konceptualne razmisleke o dediščini večkulturnih območij oz. obmejnih regij, post-imperialni dediščini, nacionalni dediščini itd.
  • Obravnavajo dediščino in dediščinjenje kot orodje za dosego ciljev  manjšinskih, lokalnih, nacionalnih in nadnacionalnih skupnosti (emancipacija manjšin, regionalni/lokalni razvoj, politični cilji/meddržavni odnosi…) in podajajo razmisleke o vlogi znanosti pri teh procesih.
  • Obravnavajo disonantnost dediščine in spomin(janj)a v povezavi s spreminjanjem državnih meja, totalitarnimi režimi, vojnami, transferji prebivalstva, genocidom itd. in dobre prakse preseganja disonantnosti.

Dobrodošli so prispevki iz različnih ved. Povzetki, ki naj ne presegajo 200 besed, morajo biti poslani preko spletnega obrazca ali izpolnjene prijavnice (Word format) na gni@zrc-sazu.si do 10. februar 2025. Izbrani prispevki bodo povabljeni k predstavitvi na konferenci, z možnostjo objave v monografiji ali reviji Traditiones. 

Konferenca bo potekala v angleškem jeziku.

Morebitna vprašanja naslovite na anja.moric@zrc-sazu.si ali marjeta.pisk@zrc-sazu.si.

 

Konferenca poteka v okviru projekta Teža preteklosti. Dediščina večkulturnega območja: primer Kočevske.