Skip to main content

12

MAR

19:00

»Človek je najhujša zver«

Predstavitev knjige z nastopom Svetlane Makarovič in Zlatka Kaučiča


Osnovni podatki

12. marec 2024 ob 19:00 do 12. marec 2024 ob 21:00
Atrij ZRC, Novi trg 2, Ljubljana
Opis

Na gregorjevo, ko se ptički ženijo, vas ob 19. uri vabimo v Atrij ZRC na Novem trgu 2, kjer bo predstavitev znanstvene monografije dr. Marjetke Golež Kaučič z naslovom Človek je najhujša zver, ki je izšla pri Založbi ZRC. Pravkar izdano knjigo, o kateri se bo z avtorico pogovarjal dr. Tomaž Grušovnik, bosta med bralce pospremila nastopa dveh izjemnih umetnikov, Svetlane Makarovič in Zlatka Kaučiča.

Zajetna monografija s pomenljivim naslovom »Človek je najhujša zver« nosi stvaren podnaslov: Živali v folklori, literaturi in kulturi. Kot na prvi strani zapiše avtorica, raziskovalka Glasbenonarodopisnega inštituta ZRC SAZU, ki se med drugim ukvarja s področji zoofolkloristike, kritične animalistike in ekokritike, knjigo posveča vsem živalim sveta.

Raziskovanju živali v folklori se je začela posvečati leta 1999, in v prvih poglavjih knjige se res dotika predvsem načina reprezentacije različnih živali, od ptic do kač, škorpijonov, psov ... v folklori in sodobni književnosti. Že v drugem pa seže daleč onkraj folklore, saj se loteva t. i. avtorske tematizacije in pod drobnogled jemlje slovenske avtorje in avtorice, med drugim Svetlano Makarovič, Tomaža Šalamuna, Daneta Zajca, Gregorja Strnišo, Jureta Detelo, Vesno Liponik, Tino Kozin ...

V zadnjem sklopu zapisov v knjigi se avtorica dotika zooetike, zoocentrizma in kulturnih praks (danes povečini obsojanja vrednih, recimo kolin in polharstva). Golež Kaučič meni, da je napočil čas za redefiniranje odnosa ljudi do živali, saj da so te po krivici obravnavane zgolj kot vir hrane, obleke ali zabave kar tako, čeprav so v resnici enakovredni del naše družbe, zgolj medsebojnemu dogovoru med ljudmi gre pripisati, da jih imamo za manjvredne.

Knjigo lepo osmišlja citat Jureta Detele »V vsem zlu na svetu je čisto človeška podoba.«, njenega duha pa podčrta večpomenska naslovnica ilustratorke Anamarije Pocrnjić in oblikovanje, delo Nataše Vuga iz Studia arnoldvuga+, ki je vsako poglavje odprla s stilizirano podobo živali, in to ene izmed tistih, ob katerih res omalovaževalno zamahnemo z roko (ali jih celo frcnemo stran): žuželkami.

Vabljene in vabljeni na pogovor, ki bo potekal v sodelovanju s knjigarno Azil in ob finančni podpori Javne agencije za knjigo RS!