Skip to main content

V novi preobleki:

ljudskoglasbena in plesna preporodna gibanja
Published on: August 27, 2024

V dneh od  22. do 24. avgusta 2024 je v Ljubljani potekal mednarodni simpozij z naslovom V novi preobleki: ljudskoglasbena in plesna preporodna gibanja. Simpozij je bil umeščen v dogajanje festivala Noči v stari Ljubljani in ga je spremljalo pestro glasbeno dogajanje, povezano s temo simpozija.

Posvet je naslavljal poustvarjanja glasbenih in plesnih praks, ki se naslanjajo na ljudsko tradicijo, pri čemer so bile v ospredju dejavnosti preporodnih gibanj (folk revival). Osvetliti je želel različna preoblikovanja ljudskih glasbenih in plesnih praks ter predstaviti migracije glasbenega in plesnega izročila v nova okolja in kulturne prakse. S poudarkom na primerjavi pojava in njegovem prepletanju v mednarodnem okolju je želel aktualizirati tudi nekatere širše družbeno kritične vidike načina življenja ter med drugim odgovoriti na vprašanja, kako in zakaj so pretežno urbane skupine glasbenikov in plesalcev iskale navdih za glasbeno in plesno poustvarjanje v ruralnih kulturah in glasbenoplesnih praksah, kakšni pojavi so se razvili iz tega, kako so se skozi njihove prezentacije vzpostavljali ideje avtentičnosti in dediščinski diskurz ter kako se preporodna gibanja odzivajo na različne politične situacije in sisteme.

Vsebinsko se je simpozij navezoval na skupen raziskovalni projekt Inštituta za muzikologijo pri HUN-REN Raziskovalnem centru za humanistiko in Glasbenonarodopisnega inštituta ZRC SAZU, v katerem madžarski in slovenski raziskovalci z interdisciplinarnim povezovanjem in prepletanjem z različnih vidikov preučujejo preporodna gibanja. Preporod ljudskoglasbene in plesne kulture opazujejo kot kompleksen in raznolik pojav, značilen za različna zgodovinska obdobja, ki zajema raznovrstne oblike glasbenih in plesnih praks. Eno takšnih je tudi gibanje táncház na Madžarskem, ki je bilo z uveljavljanjem plesnih hiš in posebnim pristopom k predstavitvi ljudske glasbe in plesa večkrat vzor tako v Sloveniji kakor tudi marsikje drugje.

PROGRAMSKA KNJIŽICA